İstanbul Siemens Servisi
444 67 02

Siemens F18 Arızası Ne Demek? 5 Adımlı Çözüm

Siemens F18 Arızası Ne Demek? 5 Adımlı Çözüm

Siemens başta olmak üzere birçok makine ve ev eşyasında herhangi bir arıza durumu olmasında dijital ekrandan hata kodu verilerek, kullanıcı bilgilendirilmektedir. Kullanıcılar tarafından en çok karşılaşılan hatalardan birisi olan F18 Arıza Kodu genellikle gider ya da su giriş parçalarında bir sorun olduğu anlamına gelir.

Aşağıda detaylı şekilde güncel Siemens F18 arıza kodu hakkında bilgilendirmede bulunduk. Siemens servis firmamıza diğer sorunlarınız ve dilediğiniz zaman profesyonel teknik servis için 444 67 02 numaradan ulaşabilirsiniz.

Siemens F18 Arızası Nedir?

Siemens F18 Arızası Nedir?

Siemens çamaşır makinelerindeki F18 arızası, makinenizin tahliye yapamadığı durumlarda parçalarını güvene almak için oluşturduğu bir koddur. Bu kod düzeltilmeden makine tekrar çalışmaya devam etmez. Bu sebeple arızanın sebebi kontrol edilmeli ve çözüm yolları denenmelidir. Bazı durumlarda sorun çözülmemekte ve teknik servis müdahalesi gerekmektedir. F18 arızasının sebepleri ise şu şekildedir;

  • Boru uçlarının, filtrelerin, pervanenin, lağım ya da hortumun tıkanması.
  • Tahliye pompasında arıza.
  • Hortumlarda bükülme, yanlış tesisat ve montaj yapılması.
  • Arıza kontrol modülünün bozulması.

Yukarıda yer alan detayların makinenizde bozulması halinde cihaz sağlıklı bir şekilde su tahliyesi yapmaz. Bu sebeple de arıza koduna geçer.

Siemens Çamaşır Makinesi F18 Arızası Nasıl Geçer

Siemens Çamaşır Makinesi F18 Arızası Nasıl Geçer?

Tıkanıklık nedeniyle ortaya çıkan F18 arızası aşağıda yer alan adımlar uygulanarak çözülebilir.

  1. İlk olarak yıkama sonrası eğer bu işlemi yapacaksanız suyun soğumasını beklemeniz gerekir. Daha sonra makinenin alt kısmında yer alan kapağı açın ve hortum askısını dışarı çıkartın.
  2. Hortumdaki suyu bir kova aracılığıyla boşaltın bu işlem makinenizin içinde kalan suyu tahliye edecektir.
  3. Daha sonra pompa kısmının kapağını açın ve tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin. Tahliye pompası üzerindeki filtreye takılan pislikleri ve diğer maddeleri temizleyin. Vidalı dişli bölümünü, pompa gövdesini ve iç kısmını temizlemeyi unutmayın.
  4. Yeterli miktarda temizlik yaptıktan sonra parçayı geri takın.
  5. Makinenin dışına giden gider borusunu kontrol edin, herhangi bir tıkanma, bükülme veya suyun gitmesine engelin olmadığından emin olun.

Tüm kontrolleri yapmanıza rağmen hata kodu geçmiyor ve hala devam ediyorsa teknik servise başvurmanız gerekebilir. Tıkanıklık vs. olmadığı durumlarda sorun tahliye pompasının arıza yapması ve doğru şekilde tahliye edememesinden ortaya çıkmaktadır. Pompanın değişim yapılması ya da tamir edilmesi durumunda sorun çözülür ve hata kodu ortadan kalkarak makine çalışmaya devam eder.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *